Staff and Governors

GOVERNORS

Chairman - Mr Jeremy F Woolridge CBE, DL, BSc (Hons)

Vice Chariman - Rev Preb Dr Geoffrey Wynne D.Litt, M.Th, BSc (Soc), BD AKC, Dip Soc Admin 

Clerk to the Governors - Mr Richard Ennis LLB 

Mrs Linda Cook BA (Hons) MSc

Mrs Catharine Hammond BA

Mrs Sarah Isbister

Mr Andrew G D Wynne LLB(Hons)

Mr Steve Jones BSc (Hons)

Mr Simon Maddox A.B.Eng ICIOB

Mrs Jill Parker M.B.E., M.C.S.P, J.P

Mr Matthew Caffrey

Prof Sammy Chung JP, FCIOB, MRICS, FCABE, PPRIBI

 

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Headmaster - Mr David Williams BA (Hons), MSc PGCE

Head of Preparatory School - Mr Simon Wrafter, BA (Hons), PGCE

Deputy Head (Academic) - Mrs Raj Samra, BSc (Hons), PGCE

Deputy Head (Pastoral), Designated Safeguarding Lead - Mr Jeffrey Shipway, BSc (Hons), MA, PGCE

Bursar - Mr Chris Way, BSc (Hons)

Assistant Head Preparatory School - (Years 3 to 6) Ms M Lofting, BA (Hons), MA

Assistant Head Preparatory School - (EYFS to Year 2) - Mrs D Kane, BA (Hons), PGCE

 

HEADS OF HOUSE

Head of Bantock - Mrs Rhian Johnson, BA (Hons)

Acting Head of Bantock - Mr T Seston, BA (Hons), MA PGCE

Haydon - Mr Paul Bullough, BA (Hons)

Pearson - Mrs Jayne Hollinshead, BSc (Hons)

Nicholson - Mrs A Ennis, BA (Hons)

 

SUBJECT LEADERS

Subject leader Religious Studies, Psychology, PSHE Mrs N Austin, BSc (Hons), PGCE

Subject leader, Modern Foreign Languages - Mrs B Brazier, BA (Hons), PGCE

Subject Leader Science - Mr P G Evans, BSc

Subject Leader Mathematics - Mr J Hallam, BSc (Hons), PGCE

Subject Leader Business Studies and Economics - Mrs A Nash, ACIB, PGCE

Subject Leader, History - Mr T Seston, BA (Hons), MA PGCE

Subject Leader English and Drama - Miss M D Uttley, BA (Hons) PGCE

Subject Leader Art - Mrs Candice Bolton, BA (Hons), PGCE

Deputy Head (Academic), Subject Leader Geography - Mrs R Samra, BSc (Hons), PGCE

Subject Leader EAL - Mr A Harding BA (Hons), Dip TESOL, QTLS

Subject Leader Computer Science - Mr A Oni BSc (Hons), QTS

Subject Leader Music - Mr G Howard BA (Hons), QTS

 

SENIOR SCHOOL STAFF

Physical Education - Mrs R Johnson, BA (Hons)

Physical Education - Mrs E Blake, BSc (Hons), PGCE, MA

Swimming Teacher - Mrs T Bate

Director of Sport - Mr J Bullock, BSc

English and Drama - Mr P J Bullough, BA (Hons)

Mathematics - Miss S Clarke, BSc (Hons) PGCE

Science - Mr R Ellmore, BSc

Modern Foreign Languages - Miss E D Blanchette (BSc, MA, PGCE)

Economics and Business Studies - Mr D Groom, BA (Hons), B Ed

Science, Deputy Designated Safeguarding Lead - Mrs J Hollinshead, BSc (Hons) QTS

Physical Education, Head of Boarding - Mr M T Jackson, B Ed (Hons)

English – Mrs R Kay, BA (Hons), PGCE

Mathematics - Mr S L Lawrence, BSc (Hons)

Geography - Mr A Odell BSc (Hons), PGCE

Head of Sixth Form, Careers and UCAS - Mr M Leighton, BA (Hons), MA, PGCE

Deputy Head (Pastoral), Science - Mr J Shipway, BSc (Hons), MA, PGCE

Data Manager/Examinations Officer - Mrs D E Spencer, B Ed

Science - Dr K Swann, BSc (Hons) MMedSci, PhD, PGDipEd

Squash Coach and Boarding Duties - Mr C Dawson BSc (Hons), England Squash Participation Coach Award Level 1, England Squash Club Coach Award Level 2

Gap Assistants - Miss O Mullin, Mr J N Raftos

Graduate Resident Boarding Assistant - Miss B Lakin BSc (Hons)

 

PREP SCHOOL STAFF    

Reception Teacher - Miss C Belcher, BA (Hons) EYPS

Reception Teacher - Mrs J Burke

Year 1 Teacher -Mrs A Davies, BSc, PGCE, M.Ed

Year 1 Teacher - Mrs K Shaw, BA (Hons), PGCE

Year 2 Teacher - Miss T Wilson B Ed (Hons)

Year 2 Teacher - Mrs J Burke BCom with French, PGCE

Year 3 Teacher - Mrs H Woodman BA (Hons),MA

Year 3 Teacher - Mr W Thorndyke BSc (Hons), PGCE

Year 4 Teacher - Mr A Tarte, BSc (Hons)

Year 5 Teacher, Assistant Head Preparatory School (Yrs 3 to 6)- Ms M Lofting, BA (Hons), MA

Year 6 Teacher - Mrs E Blake, BSc, PGCE, MA

Physical Education, Year 6 Teacher - Miss E Stirk, BSc (Hons), PGCE, M Ed

Computing Teacher – Prep School - Mr A T Foster, BA

Assistant Head Preparatory School (EYFS to Year 2) - Mrs D Kane, BA (Hons), PGCE

Nursery Nurse - Miss R Kaur, NVQ III

Nursery Nurse - Mrs E Lester, NVQ III

Forest School Leader - Miss N Parkes, BTEC III, Forest School Leader III

Pre-School Teacher - Miss N Pike, BA (Hons), BTEC III

Nursery Leader - Miss M Sharma, CACHE III

 

TEACHING ASSISTANTS

Teaching Assistant, Prep School - Mrs J Caffrey, BA (Hons), MPhil

Teaching Assistant, Prep School - Miss V Carney, NVQ III

Teaching Assistant,  Prep School - Miss S Jassal, NVQ III

Teaching Assistant, Prep School - Miss Kerry Pike BA (Hons)

Teaching Assistant, Prep School - Miss J Plank, NNEB

Teaching Assistant, Prep School - Mrs S Powar, BA (Hons)

Teaching Assistant, Prep School - Mrs N Stockley, BA (Hons), BTEC III

Nursery Assistant - Mrs A Davies

 

ACADEMIC SUPPORT

Head of Prep School Academic Support -Mrs A Davies, BSc, PGCE, M.Ed

Head of Senior School Academic Support - Mrs B Jackson, BA (Hons), PGCE

Academic Support Assistant - Mrs A Asif, BA (Hons), MA

Academic Support Assistant - Mrs C Bedworth, HLTA

Higher Level Academic Support Assistant - Mrs D Barnes, Dip Couns.

Academic Support Assistant - Mrs H Caplan, NVQ III

Academic Support Assistant - Miss Cathy Evans Level 3 Teaching Assistant

Academic Support Assistant, Pupil Mentor - Mrs A Ennis, BA (Hons)

Academic Support Assistant - Mrs Fiona Bolland, NNEB

Houseparent - Mrs Emma Margaret Howard, ENB General Nursing Certificate

Librarian - Mrs Jackie Medhurst, PGCE, BA Hons, Masters of Education

 

VISITING STAFF

Cello - Mr A Bilson, BA (Hons) 

Piano - Mrs S Daniel, BA (Hons), PGCE, CT, ABRSM 

Piano and Composer in Residence - Mr P James, BA (Hons) 

Clarinet and Saxophone - Mr I Smith 

Violin / Voice / Piano - Miss S Spilsbury, BA (Hons)

Voice - Ms J Stevenson, Guildhall School of Music and Drama Certificate of Advanced Studies and Diploma of Association in Singing  

Piano - Mr J Taylor, FRCO, LRAM, ARCM 

Brass - Mr S J Rhodes, BMus

Guitar - Mr J Westwood 

Drums - Mr O O Radinsky, BMus

School Counsellor - Ms S Ghale, Diploma in Counselling 

Mini Bus Driver - Mrs N Tonks

Mini Bus Driver - Mr A Bridgewood

Mini Bus Driver - Mr D Smith

 

HEADMASTER'S OFFICE

Headmaster’s PA - Mrs N Phelps 

Registrar - Mrs E Ray-Davies 

Deputy Heads' PA - Mrs J Webley BA (Hons) 

Enterprise and Lettings - Mr S Crampton 

Marketing Manager - Mrs A Hankinson BA (Hons), MBA

Preparatory School Receptionist - Mrs K Bradburn 

Preparatory School Receptionist - Mrs R Ingram

BURSAR'S OFFICE

 Bursar - Mr C Way, BSc (Hons), CEng, MIMechE

 Finance Officer - Mrs A Tomlinson BA (Hons), ACA

 Fees Manager - Mrs S Jarman BA (Hons)

 School Accountant  - Mrs S Lincoln-Davies  MAAT

 Purchase Ledger Administrator - Mrs C Corrigan

 Senior School Receptionist - Mrs H French

 Business Administration Apprentice - Miss A Lilly

 Site Manager - Mr S Williams

SURGERY

Mrs A Golding, RNCB, NNEB

School Nurse - Mrs B Smith, HE Dip Nursing (Registered Nurse)

School Nurse - Annalisa Golding 

Senior Nurse - Hannah Rowley, BSc (Hons), RGN

TECHNICIANS

Mr N Pope BSc (Hons) - Science

 

 

in this section
in this section
more news